"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mustafa Suphi ve Yoldaşları

Mustafa Suphi
ve Yoldaşları
Transliterasyon: Meral Bayülgen, Emel Seyhan Atasoy
Sosyal Tarih Yayınları
ISBN: 978-605-4513-63-5

 


Mustafa Suphi ve Yoldaşları kitabı, ilk kez Moskova’da 1923 yılında Kızıl Şark Matbaası tarafından yayınlanmış. İkinci basımını Brüksel’de COODIFF s.c. 1974-75’te, üçüncü basımını Güncel Yayınlar İstanbul’da 1977’de, nihayet dördüncü basımını, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul’un izniyle ve Doğan Özgüden’in “Yeni Baskıya Sunu”suyla TÜSTAV Yayınları İstanbul’da Kasım 2004’te transliterasyonu Burhan Tuğsavul’a ait olmak üzere yayınlamıştı.

Uzun süredir tükenmiş olan bu kitabın aslının bir kopyasını Mehmet Perinçek Moskova’daki Lenin Kütüphanesi’nden alarak TÜSTAV’a gönderdi, kendisine müteşekkiriz.

Bu metinle önceki basımları karşılaştırdığımızda kimi transliterasyon sorunları ve eksikleri olduğunu görünce, TÜSTAV Transliterasyon çalışmalarını 2000 yılından beri yürüten çalışma ekibinden Meral Bayülgen ve Emel Seyhan Atasoy tüm metnin transliterasyonunu gözden geçirerek elinizdeki eksiksiz kitabı oluşturdu.

Önceki basımlarda yer alan kimi ilave makaleler, bu kitapta yer almazken, bir kopyasını Atilla Coşkun’un TÜSTAV’a bağışladığı Ekonomik ve Sosyal Kurumlar Bürosu Bülteni’nde Ekim-Kasım 1910’da yayınlanmış Mustafa Suphi’nin “Türkiye’de Ziraî Kredinin Organizasyonu” başlıklı sunumunun çevirisini veriyoruz.

Türkiye komünist hareketinin ilk öncüleri Mustafa Suphi, Ethem Nejat, İsmail Hakkı ve yoldaşlarının 28-29 Ocak 1921’de Karadeniz’de öldürülmelerinin 100. yıl dönümünde mücadeleleri ve anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Bu kitaptan bir bölüm okumak için TIKLAYINIZ