"Enter"a basıp içeriğe geçin

İsmail Bilen – Belgelerle Yaşam Öyküsü Kitabı Yayınlandı

TKP’nin kuruluşunun 100. yılında ömrünün 61 yılını bu partinin sıralarında mücadeleye adamış, temel örgüt üyeliğinden Merkez Komitesi Genel Sekreterliğine ve Parti Başkanlığına kadar her düzeyde görev yapmış İsmail Bilen’in yaşam öyküsünü, onun RGASPİ’deki (Rusya Devlet Siyasal Sosyal Tarih Arşivi) şahsi dosyasından (fon 495, liste 266, dosya 12) hareketle ve TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki diğer belgelere ve TKP’nin yayın organlarında yer alan açıklama ve yazılara, 1. Bölüm’de daha önce TÜSTAV Yayınları’ndan çıkmış TKP MK Genel Sekreteri İsmail Bilen Kısa Biyografi kitabındaki anlatıma dayalı olarak sunmaya çalıştık.

Bu kitapla birlikte, Dr. Şefik Hüsnü Deymer, Reşat Fuat Baraner ve Zeki Baştımar’dan sonra RGASPİ fon 495, op. 266’da şahsi dosyası bulunan TKP genel sekreterlerinin biyografilerini tamamlamış oluyoruz.

İsmail Bilen’in yaşama gözlerini yummasının ardından TKP Merkez Komitesi açıklamasında şöyle deniyor: “1973’ten 1983 yılına kadar geçen on yıllık dönem, TKP’nin her alanda atılıma geçme, ideolojik-politik bakımdan olgunlaşma, giderek işçi sınıfının, yığınların güvenini kazanma, her koşulda savaşmayı öğrenme, en sert antikomünist saldırılara ve partiyi içerden yıkma yeltenişlerine karşı her defasında yeniden toparlanmayı başarma yeteneklerinin yükselme dönemi oldu. Bu dönem, Bilen yoldaşın adıyla ayrılmaz bir biçimde bağlıdır.”

Kararlılığına, mücadelesine ve anısına saygıyla…