"Enter"a basıp içeriğe geçin

Derinden Gelen Kökler Kitabı 2 Cilt Halinde Yayınlandı

Maden-İş Tarihi Çalışma Grubu tarafından hazırlanan, basım ve yayımı TÜSTAV ve Birleşik Metal-İş Sendikası işbirliğiyle gerçekleştirilen DERİNDEN GELEN KÖKLER kitabı 2 cilt olarak yayınlandı.

-Önsözden-

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası kurucu olduğu DİSK ile beraber faaliyetleri yasaklanan Maden-İş 11 yıl sonra yeniden açıldığında iş kolunda bağımsız faaliyet gösteren Otomobil-İş Sendikası ile 1993 yılında, “Birleşik Metal İşçileri Sendikası” adı altında birleşti ve bugün de DİSK’in kurucu üyesi olarak mücadelesine devam ediyor.

İçinde bulunduğumuz yıl Maden-İş’in kuruluşunun 70’inci, DİSK’in kuruluşunun 50’nci yılı… Tarihimize ışık tutacak bu iki ciltlik çalışmanın yayınlanması da bu yıla rastladı. Bu iki sendikal örgütümüzün kuruluşunda, gelişip güçlenmesi ve büyümesinde Maden-İş üyelerinin emeği, kanı ve canı vardır.

Bu çalışmanın yazılış ve hazırlanış süreci “Kitabımızın Hikayesi” başlığı altında etraflıca anlatılıyor. Kitabın hazır hale getirilmesinde emeği geçen, katkısı olan tüm arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.

22 Temmuz 1980 günü katledilen Genel Başkanımız Kemal Türkler ve sendikal mücadelede yitirdiğimiz diğer arkadaşlarımızın anısına saygı ile sunulur.

Mehmet Karaca