"Enter"a basıp içeriğe geçin

EMEK (1969)

emek

Emek, Türkiye İşçi Partisi (TİP) çevresince, 1969 yılında yayınlanmaya başlamıştır. Sahipliğini Şaban Erik, genel yayın müdürlüğünü Sadun Aren yapmıştır.

Nihat Sargın, TİP’li Yıllar Kitabından:

Parti içi muhalefetin sözcüsü olarak iki haftada bir çıkmaya başlayan Emek, ilerleyen bölümlerde görüleceği üzere, yıl sonunda Parti üst yönetiminin, muhalefet grubu ve onunla birlikte davranan yöneticilerin eline geçmesinden sonra, derginin doğrudan Parti yönetimi ile bir ilgisi olmamakla birlikte dergi yazar ve çalışanlar kadrosu ile üst yönetimin büyük ölçüde çakışması dolayısıyla kaçınılmaz olarak Parti üst yönetiminin de dolaylı sözcüsü konumuna yükselmiş bulunuyordu.

1970 Nisan’ının sonunda Emek, 26 dergilik ilk yılını tamamladığında boyut ve süre değiştirerek Haziran başından itibaren aylık yayınlanmaya başladı; buna karşılık eski boyuttaki birkaç sayfalık haftalık EK’ler, 70 Ekim’inin sonundaki 4.cü Büyük Kongre’ye kadar geçen yerel kongreler döneminde bu çalışmalarla ilgili olarak G. Merkez’in gene dolaylı, ama birincil haber bülteni durumundadır. Aylık Emek ise 12 Mart’ın hemen öncesindeki 1 Mart 1971 tarihli 10.cu ve son sayısına kadar Parti üst yönetiminin kuruluştan bu yana bir türlü gerçekleştiremediği teorik diyebileceğimiz bir süreli yayın eksiğini, tabiî gene dolaylı olarak, karşılamaya devam edecektir.


15 Günlük Emek Dergisi PDF Dosyalarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

Haftalık Emek Dergisi PDF Dosyalarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

Aylık Emek Dergisi PDF Dosyalarına aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.