"Enter"a basıp içeriğe geçin

Zeki Baştımar – Yaşam Öyküsü, Mektuplar, Yazılar

Zeki Baştımar
Yaşam Öyküsü, Mektuplar, Yazılar
Genişletilmiş 2. Baskı
Erden Akbulut
Sosyal Tarih Yayınları
ISBN: 978-605-4513-29-1


Zeki Baştımar, bundan 35 yıl önce 18 Kasım 1974 günü yaşama gözlerini yumdu. Ömrünün kesintisiz 50 yılını Türkiye Komünist Partisi’nin saflarında geçirdi. Genç bir öğretmen okulu öğrencisiyken çıktığı yolda TKP il komitesi, merkez komitesi, polit büro üyeliği ve Merkez Komitesi Birinci Sekreterliği görevlerini üstlendi. Yaşamının on yılı aşkın bölümünü cezaevinde, 13 yılını siyasal sürgünde geçirdi. İlk tutuklanma tarihi 1930, son tahliye tarihi 1959 oldu.

Kitabın ilk baskısında Zeki Baştımar’ın yaşam öyküsü, Zeki Baştımar’ın değişik cezaevlerinden Boz Mehmet’e (Bozışık) göndermiş olduğu mektuplar ve Zeki Baştımar’ın Yeni Çağ dergisinin uluslararası bölümünde ve Özel Sayfalar’da yayınlanmış makale niteliğindeki yazıları ve Yeni Çağ’ın eki olarak ayrı bası halinde yayınlanmış Dâva ve Müdafaâ başlıklı 1951 davasındaki savunması yer alıyordu.

Genişletilmiş ikinci baskıda Harp ve Sulh romanının çevirisi sırasında Nâzım Hikmet ile Zeki Baştımar arasındaki mektuplaşma, 18 Eylül 953 tarihli Son Tahkikat Kararı’yla birlikte tebliğ edilen İddianame’de Zeki Baştımar ile ilgili bölüm, Zeki Baştımar’ın Esbab-ı Mucibeli Hüküm’de kısmen yer alan mahkeme sorgusu da ilk kez Mehmet Ali Aybar’ın el yazısı metninden hareketle yayınlanıyor. Son bölümde Zeki Baştımar’ın çeviri bibliyografyası yer alıyor.

Kitabın ilk baskısında yer alan fotoğraflardan biri, Anjel Açıkgöz ve Murat Alp ile birlikte Leipzig’de Zeki Baştımar’ın mezarını ziyaret sırasında çekilmişti; Bizim Radyo’nun emektarlarından Anjel (Merih) Açıkgöz 17 Haziran 2017’de yaşama gözlerini yumdu, onun anısı ve mücadelesi önünde de sevgi ve saygıyla eğiliyoruz.

Bu kitaptan bir bölüm okumak için TIKLAYINIZ