"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yeni Dünya Bakü Sayıları

Yeni Dünya
Bakü Sayıları
Yayına Hazırlayan: Emel Akal – Mustafa Çulfaz
Sosyal Tarih Yayınları


Bu kitap 1918 yılında Moskova’da Mustafa Suphi tarafından yayımlanmaya başlayan Yeni Dünya gazetesinin, 1920 yılında Bakü’de yayımlanan 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 19. sayılarını içermektedir. Emel Akal tarafında Bakü’den getirilen, Mustafa Çulfaz tarafından transkripsiyonu yapılan bu sayılara çok yakında TÜSTAV Websitesi (tustav.org) Süreli Yayınlar sekmesinden çevrimiçi olarak ulaşılabilecektir.

Mustafa Suphi Taşkent’ten Bakü’ye gelir gelmez Türkiye İştirakiyun Teşkilatı’na bağlı Bakü Komitesi kurularak Yeni Dünya gazetesi yayımlanmaya başlamıştır. Yeni Dünya gazetesi “Türkiye İştirakiyyûn (Komünist) Teşkilâtı Merkezî Heyeti’nin ve Bakü Komitesi’nin Fikirlerini Neşr” etmektedir.

1920 yılının Haziran Temmuz ayları… 23 Nisan 1920’de Ankara’da açılan Büyük Millet Meclisi Sovyet Rusya Hükümeti ile ilişki kurma çabası içindedir. 1915’den bu yana Rusya’da yaşayan Mustafa Suphi ve yoldaşları ise Mayıs 1920’de Bakü’ye gelmiş ve Türkiye emekçilerinin partisini kurmak üzere çalışmaktadır. İşte Yeni Dünya gazetesinin Bakü’de yayımlanan bu sayıları Türkiye komünistlerinin dünyaya, Sovyet Rusya’ya, işçi devrimine ve Anadolu’daki kıyama nasıl baktıklarına ilişkin yazılar bulunduğu için önemlidir.

Yeni Dünya’nın Bakü sayılarında Mustafa Suphi’nin baş yazıları; Feyzullah Sacit’in şiirleri ve yazılarına geniş yer verilen Naciye Hanım ve Nebahat Hanım isimli iki kadın yazar bulunmaktadır. Türkiye İştirakiyun Teşkilatı üyeleri için açılan Parti Okulu’nun yoğun eğitim programı, 19. sayıda yayımlanan “İstanbul’da İşçi Harekâtı” ve “İstanbul Beynelmilel İşçiler Birliği” adlı önemli iki yazı da bu konularla ilgilenenlerin dikkatini çekecektir.

Bu kitaptan bir bölüm okumak için TIKLAYINIZ