"Enter"a basıp içeriğe geçin

Reşat Fuat Baraner – Yaşamı Çalışmaları Anıları

Reşat Fuat Baraner
Yaşamı, Çalışmaları, Anılar
Ersin Tosun
Sosyal Tarih Yayınları – Genişetilmiş 2. Baskı
ISBN: 978-605-4513-15-4


2020 yılı Türkiye Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100. yıl dönümüdür. TÜSTAV (Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı) bu amaçla bir dizi etkinlik plânlıyor. 10 Eylül 2020’ye kadar, TÜSTAV’ın elindeki yeni belge, yazı ve makaleler, görsel kaynaklar kullanılarak  kitapların daha da zenginleştirilmesi, olanaklar ölçüsünde yeni kitaplar basılması hedefleniyor.

Birinci baskısı yaşama gözlerini yummasının 45. yılı anısına Kasım 2013’te; RGASPI’de bulunan şahsi dosyası, kendi yazdığı broşür ve makalelerin bir kısmı, hakkında kavga arkadaşlarının yazdıklarıyla  yapılan bu kitabımızın ikinci baskısı, Yeni Edebiyat dergisindeki eksik kalan makaleleri ve yeni kimi görsel materyallerle zenginleştirildi.

1902 yılında Selanik’te doğan Reşat Fuat Baraner 1925 yılında Türkiye Komünist Partisi’ne girdi. İstanbul İl Sekreterliği, Merkez Komitesi üyeliği, TKP Merkez Komitesi Sekreterliği görevlerinde bulundu. On yılı aşkın hapis yattı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında, 1943’de kendisinin kaleme aldığı Faris Erkman ismiyle yayınlanan En Büyük Tehlike broşürü Türkiye’de büyük yankı uyandırdı. Tan gazetesi, Yeni Edebiyat, Türk Solu gibi dergilerde makaleler yazdı. 12 Ağustos 1968 günü yaşama gözlerini yumdu.

TKP’nin kuruluşunun 100. yılında, Reşat Fuat Baraner’in mücadelesi ve anısına saygıyla…

Bu kitaptan bir bölüm okumak için TIKLAYINIZ