"Enter"a basıp içeriğe geçin

Behice Boran Anma Toplantıları

Behice Boran Anma Toplantıları
5. Yıl, 1992 – 10. Yıl, 1997
Yayına Hazırlayan: Günseli Andaç Atalay
Sosyal Tarih Yayınları


Bu çalışmada, Behice Boran’ın 5. Yıl ve 10. Yıl Anmalarında yapılan, “Tanıyanların Gözüyle Behice Boran”, “Düşündüğü Gibi Yaşayan Yaşadığı Gibi Düşünen Bir İnsan” başlıklı toplantılarda konuşmacı olarak yer alan her biri demokrasi mücadelesine ve sosyalist harekete emek vermiş aydınlarımızın Boran hakkında yaptıkları serinkanlı, abartısız, hakkını vermeye çalışan içten değerlendirmelerini bulacaksınız. 

Necla Fertan

Sanıkken öğreten, mahkemede öğreten, her sorulana hiç yılmadan uzun uzun cevap veren, cezaevinde gardiyanlara öğreten, arkadaşlarına öğreten Behice Boran…

Sıdıka Su

Nâzım Hikmet’le, ben lise ikinci sınıftayken, lise bittikten sonra nereye gitmem gerektiği hakkında konuşurken ben Hukuk Fakültesine gitmeyi düşünüyordum, Nâzım Hikmet Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinin Felsefe Bölümüne gitmemi önerdi. Ve o zaman işte Behice Boran’dan, Niyazi Berkes’den, Pertev Naili Boratav’dan, Muzaffer Şerif’ten bahsetti ve bilhassa Behice Boran’dan bahsetti.

Nihat Sargın

Militan tutumu, ödün vermez mücadeleci, direngen kişiliğiyle de ülkemizde ve dünyada geçmişten günümüze ve geleceğe uzanan geniş perspektif içinde demokrasi ve sosyalizm yolunda yürüyen insanlık ailesinin hiç kuşku yok seçkin bir üyesiydi. Yaşamı, hepimize örnektir.

Sadun Aren

Son derece zekiydi, öyle az buz değildi yani. Karşı düşüncelerini tersine çevirmek falan kolay değildir. İyi düşünülmüş şeyler söylerdi, hakikaten bilimsel bir kafası vardı. Asıl ama en önemli yanı mücadeleciydi.

Şaban Erik

Sadece partinin değil, bütün meclisin en önde gelen, en etkin milletvekillerinden biriydi. Kürsüde konuşurken meclisin havasına tamamıyla hâkim olurdu ve hiç boş laf etmezdi. Konuşmaları öteki partililer tarafından dikkatle dinlenirdi.

Şahabettin Bakırsan

Behice Boran Muzaffer Şerif’e bağlı bir TKP’lidir… Zeki Baştımar TKP’yi yeniden örgütlemeye başladığı zaman Behice Boran Baştımar’a bağlı olan Aydınlar Grubu içerisindedir ve doğrudan doğruya Zeki Baştımar’a bağlıdır. Onurlu bir işçi sınıfı hareketi militanıdır, önderidir.

Şerafettin Can Atalay

Kişiliğini belirleyen dört temel unsur var. Fikre bağlılık. Fikri savunmada özgüven. Örgütlü mücadelenin dinamikliğine inanç. Bunların hepsi kadar önemsediğim militanlığı.

Tarık Ziya Ekinci

Özellikle Avrupa’ya gittikten sonra da Kürt ulusal hareketini çok daha yakından tanıdı, boyutlarını çok daha yakından gördü. Ve Kürt ulusal hareketinin ulusların kendi kaderini tayin etme ilkesi çerçevesinde değerlendirilmesi lazım geldiğini söyledi.

Uğur Mumcu

Ya emekten yanasınız ya sermayeden… Boran, hayatını emekçi sınıflara adadı. Tuttuğu yol buydu. Bir başka yol tutabilir miydi? Hayır, Behice Boransa bir başka yol tutamazdı.

Bu kitaptan bir bölüm okumak için TIKLAYINIZ