"Enter"a basıp içeriğe geçin

1940’ların Dergileri – Cilt II

1940’ların Dergileri – Cilt II
Bülent Varlık
Sosyal Tarih Yayınları
ISBN: 978-605-4513-60-4


Sosyal Tarih Yayınları olarak, 1940’lı yıllarda yayınlanan dergiler üzerine M. Bülent Varlık’ın yıllardır büyük bir özen ve titizlikle yaptığı çalışmaların 2. cildini sunuyoruz. Bu dergiler, çoğunluğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) yönetici/üyeleri veya “sempatizanları” tarafından doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yönlendirilmiş; siyaset, sanat ve edebiyatta görüşlerini ifade ettikleri birer organ niteliğindedir.

Yayınladığımız 2. ciltte farklı yıllarda iki kez yayınlanan Yeni Edebiyat, SES, Değirmen ile Pınar ve Genç Nesil dergilerini ilişkin incelemeler yer alıyor. Tümü de aynı yönteme dayalı olarak incelenen dergilerin biçimsel özellikleri, yayın politikaları, yazarları/ sanatçıları ile kapanış nedenleri belirtildikten sonra büyük bir emek ürünü olan açıklamalı bibliyografya bölümü yer alıyor. Dergilerden yayınlanmış örnek yazıların da ek olarak bulunduğu monografilere dergilerin kapak sayfaları görsel destek sağlıyor. Kitabın sonunda kişi ve matbaa dizinine yer veriliyor.

M. Bülent Varlık, yalnızca İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde yayınlanmış dergileri incelemekle kalmamış, 1940’lı yıllar aydınlanma arayışının Anadolu’ya yansımalarını da bize işaret etmek için İzmir ve Trabzon gibi kentlerde çıkmış dergileri de dikkat odağımıza getirmiş. 1940’ların Dergileri’nin 3. cildini de 1940’lı yıllardaki faaliyetleri pek az bilinen TKP’nin 100. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde 2021’in ilk yarısında yayınlamayı öngörüyoruz.

Bu kitaptan bir bölüm okumak için TIKLAYINIZ