"Enter"a basıp içeriğe geçin

1940’ların Dergileri – Cilt I

1940’ların Dergileri – Cilt I
Bülent Varlık
Sosyal Tarih Yayınları
ISBN:


1940’lı yıllar dergileri üzerine M. Bülent Varlık’ın yıllardır büyük bir özen ve titizlik ile yaptığı çalışmaları 2 cilt halinde Sosyal Tarih Yayınları olarak sunuyoruz. Bu dergilerin çoğunluğu TKP yönetici veya üyeleri tarafından doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yönlendirilmiş olduğu gibi siyaset, sanat ve edebiyatta görüşlerini ifade ettikleri birer organ niteliği de kazanmıştır.

Yayınladığımız ilk ciltte Projektör, Hamle, Toprak, Yürüyüş, Başak, Söz, Yığın, Yeryüzü dergileri ile ilgili incelemeler yer alıyor. Tümü de aynı yönteme dayalı olarak incelenen dergilerin biçimsel özellikleri, yayın politikası, yazarlar/sanatçılardan sonra büyük bir emek ürünü olan açıklamalı bibliyografya bölümü yer alıyor. Dergilerde yayınlanmış örnek yazıların da Ek olarak yer aldığı dergi incelemelerine görsel destek olarak ilk sayılarının kapak sayfaları veriliyor.

M. Bülent Varlık yalnızca İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerde yayınlanmış dergileri incelemekle kalmamış, 1940’lı yıllar aydınlanma arayışının Anadolu’ya yansımalarını da bize işaret etmek için Samsun, Adana gibi kentlerde çıkmış dergileri de dikkat odağımıza getirmiş. 1940’ ların Dergileri’nin 2. cildini de, 1940’lı yıllardaki faaliyetleri pek az bilinen TKP’nin 100. kuruluş yıl dönümü çerçevesinde 2020 bitmeden yayınlamayı öngörüyoruz.

Bu kitaptan bir bölüm okumak için TIKLAYINIZ