"Enter"a basıp içeriğe geçin

NÂZIM HİKMET’TEN 1 MAYIS MESAJI

Budapeşte Radyosu’nda yayınlanan Nâzım Hikmet’in 1 Mayıs mesajı ve ardına eklenmiş olarak radyoda okuduğu 1 Mayıs Şiiri.

Bir bölümü aşağıdaki bağlantıdan dinlenebilecek kaydın tamamına TÜSTAV arşivlerden yararlanma koşulları uyarınca Arşiv Yararlanma Formu doldurularak erişilebilir.

Konuşmanın Çözümü:

Böyle bir günde bana Türkiye işçilerine hitap etmek imkânını verdiğinizden dolayı Macar radyosuna teşekkürü borç bilirim.

Türkiye işçileri, kardeşlerim!

1 Mayıs bayramınız kutlu olsun. Bu bayram en büyük bayramlarımızdan biri. Bu bayramı siz Türkiye’de bugün çok ağır şartlar içinde kutluyorsunuz. Biliyorum ve siz de benden iyi biliyorsunuz tabii, hayat pahalılığı, grev hakkınızın olmaması, sendika haklarınızın gayet dar bir halde bulunması… Bütün bunlar Türkiye’de işçi sınıfının yaptığı savaşı, daha iyi günler görmek için yaptığı mücadeleyi zorlaştırıyor. Lakin savaşa devam etmek lazım. Ben şuna kaniyim ki Türkiye işçi sınıfı yalnız kendi sınıfî menfaatleri için değil fakat Türkiye halkının büyük kurtuluşu için, milli bağımsızlığı için de yapılan savaşta ön safta bulunmakta devam edecektir.

Bir kere daha kardeşlerim, bir kere daha yoldaşlarım, bayramınız kutlu olsun!


Sizin bir mayıs için bir şiiriniz vardır. Acaba onu bize okuyabilir misiniz?

Okuyayım. Bu şiir, biliyor musunuz benim kitabım var, Benerci Kendini Niçin Öldürdü diye, oraya sokuşturduğum bir şiirdir. Halbuki aslında bunu ben 925 senesinde yazdım ve o vakit biraz açık çalışma imkanları vardı ve o yılın 1 Mayıs’ında bunu yüzlerce işçi hep bir ağızdan okumuştuk. Yani bu daha ziyade hep bir ağızdan okunmak için yapılmış bir şiir.

Adım

Adım

Adımlar

Adımları

Kaldırım

Kaldırım

Kaldırımlar

Kaldırımları

Cadde

Caddeler

Kalabalık

Ka-la-ba-lık

İtiyor iki yana apartmanları

Behey tramvay çiğneneceksin

Sağa sola sap

Geçit yok

rap rap rap

Ve… Va… Vey…

Amele çocukları babalarını geçiyor

Yol açın kamyonlara

Marks’ ın resmi, Lenin’ in ismi , orak çekiç

Bara bara biç bara bara biç

Barap barap barap

1 Mayıs

Mayıs 1

Bir acayip şiir, ama bunu biz 100 kişi o 925 yılında 100 kişi okuduğumuz zaman fena da olmadıydı galiba…