"Enter"a basıp içeriğe geçin

NÂZIM HİKMET BERLİN 3. GENÇLİK FESTİVALİ – 1951

Nâzım Hikmet 1951 Haziran sonunda Türkiye’den ayrılıp Romanya üzerinden Moskova’ya gitti. 5-19 Ağustos 1951’de yapılan Berlin 3. Gençlik Barış Festivali dolayısıyla Moskova’dan ilk kez yurtdışına çıktı.

Türkiye’den Erem Esen ve Halim Spatar’ın, Almanya’dan Yılmaz Gülen’in, Fransa/Paris’ten Doğan Aksoy, Sevim Belli, Yıldız Sertel, Necil Togay ve Gün Benderli-Togay’ın Türkiye delegasyonu olarak katıldığı bu Festival sırasında, edebiyat jürisi başkan yardımcılığı görevini de üstelenen Nâzım Hikmet birçok konuşma yapmış ve demeç vermiştir.

Bir bölümü aşağıdaki bağlantıdan dinlenebilecek kaydın tamamına TÜSTAV arşivlerden yararlanma koşulları uyarınca Arşiv Yararlanma Formu doldurularak erişilebilir.

Konuşmanın Çözümü:

Berlin bütün Doğu Almanya’sının bir aynası ise burada insanın gözüne ilk çarpan şey halk için çalışan barış için çalışan, halkın hürriyeti ve ekmeği için bir hükümetin nelere kadir olduğunu göstermiş olmasıdır.

(…)

Buradaki gençlik festivali zannediyorum dünyanın en mühim hadiselerinden biridir. Bu öyle büyük bayramdır ki bu bayramın şarkıları başka memleketlerde de kuvvetle devam edecek.

(…)

Bundan dolayı bütün kuvvetimle barış cephesinin zaferi için ve Türk halkının Amerikan emperyalizminin boyunduruğundan kurtulması için çalışmaya devam edeceğim!