"Enter"a basıp içeriğe geçin

GÜN BENDERLİ TOGAY ARŞİV FONU

1950’lerden itibaren yurtdışında barış, demokrasi ve sosyalizm mücadelesi içinde yer almış, Paris’te, Budapeşte’de ve Leipzig’te uzun yıllar TKP üye ve yöneticisi olarak bulunmuş Gün Benderli-Togay’ın TÜSTAV’a bağışladığı arşiv fonu 1950’li yılların ilk yarısında TKP’nin yurtdışı faaliyetleriyle ilgilidir. Bu fonda:

  • Nâzım Hikmet’in yurtdışına çıkmasının ardından yayımlanmaya başlayan BARIŞ YOLU dergisi, teksir yoluyla çoğaltılıyor. İlk kez örneklerine ulaşılan derginin 3. sayısının kapağındaki ve iç sayfalarındaki desenler, Sevim Tarı’ya (Belli) ait. Fonda, derginin 10 sayfalık 3., 8 sayfalık 6., 4 sayfalık 7. sayıları ile 9 sayfalık numarasız bir nüshası vardır.
  • Barış Yolu dergisiyle eş zamanlarda yayımlanan TEK CEPHE dergisi başlığı renkli olmak üzere teksir yoluyla çoğaltılıyor. İlk kez örneklerine ulaşılan derginin 8 sayfalık Mayıs 1952 sayısı mavi başlıklı, 4 sayfalık Temmuz 1954 sayısı ise yeşil başlıklı. Ağırlıklı olarak Amerikan emperyalizminin teşhiri, Kore Savaşı’na ve Menderes hükümetinin savaşçı politikalarına karşı mücadeleyi öne koyan bir yayın politikası izliyor.
  • Komintern’in kapanmasının ardından Pik’in Marat’a (İ. Bilen) iade ettiği, iç kapağında “Yoldaş PİK’e T.K.P.nin Armağanı 13-XI-940 Marat” ithaf ve imzası bulunan Ecnebi Dillerde Neşriyat Evi – 1940’ta yayımlanmış Sovyetler Birliği Komünist (Bolşevik) Partisi Tarihi (Kısa Kurs) adlı kitap.
  • Dünya Barış Konseyi tarafından bastırılmış Nâzım Hikmet’in şiirlerinden oluşan BARIŞ TÜRKÜLERİ başlıklı katlamalı broşür.
  • 31 Temmuz – 15 Ağustos 1955’te Varşova’da düzenlenen V. Dünya Gençlik ve Talebe, Barış ve Dostluk Festivali için Haziran 1955’te yayımlanmış özel FESTİVAL GAZETESİ.
  • Festival Gazetesi’nin yanı sıra, Türkiye standında kullanılmış, çok sayıda muhalif gazete örneği, Yılmaz Gülen ve Klari Korolowsky tarafından hazırlanmış, 1/75 olarak numaralanmış, Festival’de Türk delegasyonunun verdiği armağanlardan 73 numaralısı, Festival kartpostalı ve Türk delegasyonunun kartviziti yer almaktadır.

Fon Katalogu için TIKLAYINIZ