"Enter"a basıp içeriğe geçin

e-Kütüphane ve Süreli Yayınlar Arşivimize Feridun Gürgöz’ün İsmi Verildi

Feridun Kamil Gürgöz, Tophane Erkek Sanat Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra İETT Şişli Garajı Bakım Bölümü’nde çalıştı. Askerlik yapmasının ardından, 1962’de Federal Almanya’ya göçmen işçi olarak gitti, Münih’te BMW Fabrikası’nda motor tamircisi olarak çalışmaya başladı. 1970 Aralık ayında Dachau Türk Toplumcular Ocağı, 1971 sonbaharında TKP üyesi oldu, 1971-1974 arasında Avrupa Türk Toplumcular Federasyonu (ATTF) Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yaptı. TKP Almanya Yöre Komitesi üyeliği ve sekreterliği görevlerinde bulundu, TKP ve TBKP Merkez Komitesi üyesi oldu. Mayıs 1992’de ülkesine kesin dönüş yaptı.

Anıları Nisan 2007’de TÜSTAV’ın Sarı Defter dizisinden “Saat Geri Dönmüyor” adıyla yayınlanmıştır.

Kuruluşundan itibaren TÜSTAV’a maddi ve manevi olarak destek veren, bugün internet üzerinden kullanımına sunulan süreli yayınların ve Vakıf arşiv malzemelerinin büyük bölümünün dijital ortama aktarılmasını büyük bir düzen, çalışkanlık ve özveriyle aktaran Feridun Kamil Gürgöz’ün anısı TÜSTAV’ın varlığında, arşivlerinde, ortak tarihimizin geleceğe kalacak mirasında ve unutulmazları arasında yaşayacak.

Geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan Feridun Gürgöz, TÜSTAV’ın süreli yayınlarının, kütüphane malzemesinin ve arşiv belgelerinin dijital ortama aktarılması konusunda 15 yılı aşkın bir süre yılda yaklaşık 11 ay, günde ortalama 10 saat emek harcadı. Bugün web sitemizde erişime açılan on binlerce sayfa kitap ve süreli yayının önemli bir bölümü Feridun Gürgöz ve yakınlarda Almanya’da yaşama gözlerini yuman Tarık Özen sayesinde dijital ortama aktarılabilmiştir.

TÜSTAV Yönetim Kurulu, 22 Haziran 2019 Cumartesi günü TÜSTAV Merkezinde düzenlenen Feridun Gürgöz’ü anma toplantısı vesilesiyle gönderdiği mesajda Berdan Dere’nin yaptığı öneriyi benimsedi ve web sayfasındaki süreli yayınlar ve kütüphane bölümlerinin Feridun Gürgöz’ün adıyla anılmasına karar verdi.

Mücadelesi, anısı ve vakfımıza verdiği emeğe saygıyla…

Feridun Gürgöz e-Kütüpanesi’ne erişmek için: https://www.tustav.org/kutuphane/

Feridun Gürgöz Süreli Yayınlar Arşivi’ne erişmek için: https://www.tustav.org/sureli-yayinlar-arsivi/