"Enter"a basıp içeriğe geçin

TKP’nin Sesi Radyosu Kitabı Yayınlandı

TKP’nin Sesi Radyosu, Oktobr Devrimi’nin 50. yıldönümünün arifesinde, 1967 yılının Mayıs ayında yayına başladı. Her ayın ilk Perşembe günü saat 19:45’te, Orta Dalga 904 metre üzerinden yayın yapan TKP’nin Sesi Radyosu yayınları, öncelikle Batı Avrupa’ya çalışmak için gelen Türkiyeli işçilere yönelikti.

Bu kitapta Yakub Demir’in (Zeki Baştımar) TKP MK 1. Sekreterliği döneminde başlayan Mayıs 1967’den, İ. Bilen’in TKP MK Genel Sekreterlik görevini üstlendiği ve 1973 Atılımı olarak kabul edilen 1973 Mayıs kararlar dönemini de içerecek biçimde Aralık 1973 sonuna kadar Radyo yayınlarının tapelerinden TÜSTAV Duisburg Arşiv Dökümü’nde kopyası olanlardan bir kısmını okurlarımıza sunmak istedik. Türkiye sol hareketi açısından çok önemli bir dönemi kapsayan 1967-1974 arasında, TİP’in parlamento faaliyetleri, geniş anti-emperyalist hareketler, 12 Mart faşist darbesi, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamı, Kızıldere’de Mahir Çayan ve arkadaşlarının katli, 15-16 Haziran İşçi Direnişi gibi çok önemli olayların gerçekleştiği bu süreçte, TKP’nin görüşlerini ilk ağızdan yansıtmayı amaçladık.

Aynı dönemde yayında olan Bizim Radyo, daha fazla dinleyici tarafından takip ediliyordu. Bu nedenle başlangıçta TKP’nin Sesi Radyosu daha kısıtlı olanaklarla ve dar bir kadro tarafından hazırlanıyordu. Özellikle Türkiye’deki politik gelişmelerin izlenme olanaklarının kısıtlılığı düşünülürse yayınlar, uzun bir süre olayların gecikmeli yorumu şeklinde devam etti.

1973 Atılımına giden yolda önemli kilometre taşlarından biri olan TKP’nin Sesi Radyosu’nun bu süreçteki rolü bakımından da önem taşıyan yayınlarının tapeleri, Ersin Tosun ve Erden Akbulut tarafından derlenerek Sosyal Tarih Yayınları tarafından yayınlandı.

18 Kasım TKP’nin 1973 Atılımının iki mimarının, yani Zeki Baştımar (Yakub Demir) (1974) ve İ. Bilen’in (Marat) (1983) ölüm yıl dönümlerinde mücadeleleri ve anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Kapak fotoğrafı: TKP’nin Sesi Radyosu yayınlarının da hazırlandığı Bizim Radyo binası önünde [soldan sağa] Anjel Açıkgöz (Merih), Sabiha Sertel, Zekeriya Sertel ve Aram Pehlivanyan (A. Saydan).