"Enter"a basıp içeriğe geçin

İŞÇİ HAREKETLERİ ARŞİV FONU

TÜSTAV/İşçi Hareketleri arşiv fonu, Birleşik Metal İş Sendikası’nın devraldığı, 42 kutu, 368 zarf, 4,62 raf metrelik Türkiye Maden-İş Sendikası’nın arşiv belgelerinin tasnif edilerek TÜSTAV’da kullanıma açılmasıyla başladı.

Eylül 2005’te imzalanan bir protokolle, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in ve üye sendikalarının arşiv varlığının kullanım hakları TÜSTAV’a bağışlandı. tustav_dosya esaslı olarak tasnif edilen 768 kutu, 4443 zarf, 84,48 raf metrelik DİSK Merkez arşiv fonu tasnif edilerek DİSK’in kuruluşunun 40. yılında 13 Şubat 2007’de araştırmacıların kullanımına açıldı. Bu fonda, kataloglama çalışmaları devam eden 292 kutu, 3422 zarf, 32,12 raf metrelik Lastik-İş arşiv fonunun yanı sıra Gıda-İş, Deri-İş, Genel-İş, Bank-Sen, Bank-İş, Oleyis, Yapı-İş, Dev. Sağlık-İş, Turizm-İş, Toprak-İş, Keramik-İş, Hür Cam-İş, Ges-İş, Yer altı Maden-İş, Dev Maden-Sen sendikalarının arşiv fonları da tasnif edilerek kullanıma açılacaktır..

TÜSTAV/İşçi Hareketleri arşiv fonu, Kemal Sülker, Nebil Varuy, Alev Ateş ve Dava tustav_dosyaları arşiv fonları ile birlikte değerlendirilmelidir.

TÜSTAV/DİSK MERKEZ ARŞİV FONUkatalog-1

DİSK ile TÜSTAV arasında Eylül 2005’te imzalanan bir protokolle, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in ve bağlı sendikalarının arşiv varlığının kullanım hakları TÜSTAV’a bağışlandı. DİSK Merkez Arşivi tasnif edilerek DİSK’in kuruluşunun 40. yılında 13 Şubat 2007’de araştırmacıların kullanımına açıldı.

TÜSTAV/MADEN-İŞ ARŞİV FONUkatalog-1

Birleşik Metal İş Sendikası’nın devraldığı Türkiye Maden-İş Sendikası’nın arşiv belgeleri, bu arada MESS grevleriyle ilgili geniş kararların da içinde yer aldığı karar defterleri, Şinasi Kaya’nın aracılığıyla Vakfımız tarafından tasnif edilerek bir kopyası kullanıma açıldı.

Bu arşiv fonumuz DİSK ve üye sendikalar belgelerinin tasnifinin bitirilmesinin ardından daha eksiksiz hale gelecektir. Bu arşiv fonu Kemal Sülker, Nebil Varuy, Dava tustav_dosyaları arşiv fonlarıyla birlikte değerlendirilmelidir.

TÜSTAV/İLERİCİ DERİ-İŞ ARŞİV FONUkatalog-1

DİSK ile TÜSTAV arasında Eylül 2005’te imzalanan bir protokolle, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’in ve üye sendikalarının arşiv varlığının kullanım hakları TÜSTAV’a bağışlandı. DİSK’e bağlı 1976 yılında kurulan ve halen faal olmayan İlerici Deri-İş sendikasının Genel Başkanı Kenan Budak, 25 Temmuz 1981’de Yedikule’de “Dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü.

TÜSTAV/TEKSTİL-İŞ ARŞİV FONUkatalog-1

Kısa adı Tekstil olan Tekstil İşçileri Sendikası, 21 Ekim 1965’te İstanbul Tekstil Giyim ve Örme Sanayii İşçileri Sendikası adıyla kuruldu. Bağımsız olarak faaliyet gösterdikten sonra 30-31 Ocak 1975 Genel Kurulu’nda alınan kararla DİSK’e üye oldu. 12 Eylül döneminde kapatılan Tekstil sendikası, Aralık 1991’de Genel Kurulu’nu yaparak yeniden örgütlenme çalışmalarına başladı.

TÜSTAV/KERAMİK-İŞ ARŞİV FONUkatalog-1

Kısa adı Keramik-İş olan Türkiye Keramik Çimento Porselen Tuğla ve Toprak Sanayii İşçileri Sendikası 21 Mayıs 1968’de kuruldu. 1973’e kadar Türk-İş üyesi olan Keramik-İş bu tarihte DİSK’e üye oldu.  12 Eylül döneminde kapatılan Keramik-İş sendikası 1992’de yeniden faaliyetine başladı ve 7-8 Haziran 1995 Genel Kurul’unda kendini feshedip Hür Cam-İş ile birleşerek Cam Keramik-İş Sendikası’na (Türkiye Çimento Cam Tuğla ve Toprak Sanayii İşçileri Sendikası) dönüştü.

TÜSTAV/HÜRCAM-İŞ ARŞİV FONUkatalog-1

Kısaltılmış adı Hürcam-İş olan, Türkiye Pencere Camı Fibro, Cam Mozaik, Şişe ve her türlü Cam Mamulleri Sanayii İşçileri Sendikası 15 Mayıs 1968’de Gebze’de kuruldu. 13 Haziran 1970 tarihli 2. Olağan Genel Kurul’da ise Türkiye Devrimci İşçileri Konfederasyonu’na (DİSK) katılma kararı aldı. 1972’de genel merkezini İstanbul’a taşıdı. 12 Eylül döneminde kapatılan Hür Cam-İş sendikası 1992’de yeniden faaliyetine başladı ve 7-8 Haziran 1995 Genel Kurul’unda kendini fesheden Keramik-İş ile birleşerek Cam Keramik-İş Sendikası’na (Türkiye Çimento Cam Tuğla ve Toprak Sanayii İşçileri Sendikası) dönüştü.